Psychoterapia rodziny
Zwykle jest to kilka do kilkunastu spotkań wszystkich członków zamieszkującej wspólnie rodziny. Na niektóre spotkania zaprasza się samych rodziców. Najczęściej praca dotyczy sposobów komunikacji w rodzinie oraz zakłóceń blokujących budowanie więzi i wyrażanie uczuć. Zdarzają się również zakłócenia granic w systemie rodzinnym: np. któreś z dzieci jest nadmiernie przywiązane do jednego z rodziców, kosztem drugiego rodzica i rodzeństwa lub ktoś spoza rodziny nadmiernie ingeruje w jej sprawy. Zwykle na członków najbliższej rodziny rzutuje się własne nieświadome konflikty, emocje i oczekiwania. Uświadomienie i zrozumienie ich pomaga w odbudowaniu pozytywnych relacji i poprwieie funkcjonowania poszczególnych członków rodziny.
Metody stosowane na spotkaniach rodziny to: rozmowy, dzielenie się emocjami i oczekiwaniami, ustalanie wspólnych zasad, rozwiązywanie konfliktów, odgrywanie ról, zabawy i rysunki, „zadania domowe”.
Spotkania rodziny często budzą różne obawy, ale szybko okazuje się, że są bardzo pomocną formą odnajdywania porozumienia i bliskości. Zdajemy sopbie sprawę, że czasem trudno się zdobyć na przyjście z całą rodziną, dlatego terapeuta w szczególny sposób dba o przyjemną atmosferę oraz o to, aby każdy czuł się równo ważny i mógł wyrazić to, co czuje i myśli. Na początku ustala się wspólnie cel i reguły spotkań, żeby wszyscy czuli się bezpiecznie, nie obawiali udziału w spotkaniach i rozumieli ich sens. Na każdym etapie terapii ważna jest otwartość, szczerość, dobrowolność udziału w spotkaniach i objęcie tajemnicą tego, co się na nich dzieje (np. przed dalszą rodziną).
Spotkania całej rodziny są fascynujacym doświadczeniem, ponieważ pozwalają odkryć w sobie i w najbliższych nowe pokłady sił, umiejętności i chęci do wzajemnego poznawania się.