Psychoterapia młodzieży
Okres dojrzewania to niezwykle trudny oraz istotny etap w życiu. Młody człowiek stoi przed nowymi wyzwaniami życiowymi, z którymi próbuje poradzić sobie na różne sposoby. Czasami dzieje się tak, że nastolatek odczuwa wiele cierpienia, które utrudnia mu budowanie dobrych relacji z rówieśnikami, czy realizację obowiązku szkolnego. Zdarza się również, że młody człowiek nie widzi problemu, jednak widzą go jego rodzice, opiekunowie oraz przełożeni. Przed nastolatkiem stoi wiele trudnych zadań i decyzji, takich jak: separacja od rodziców, wejście w nowe role życiowe, zbudowanie swojej tożsamości. Wielość zmian, jakie dokonują się wówczas w człowieku sprawia, że okres dojrzewania można nazwać momentem kryzysowym.To też czas, w którym rozstrzyga się, na ile młody człowiek ma zasoby, aby realizować swój potencjał, swoje pragnienia, dążyć do stawianych sobie celów.
Bardzo często problemy, które się w tym czasie pojawią, są dotkliwie odczuwane i utrudniają dalszy rozwój. Dostrzeżenie zaś podłoża kłopotów i konfliktów może sprawić, że możliwe stanie się osiągnięcie sukcesów rozwojowych i prawidłowe funkcjonowanie w życiu dorosłym. Młodych ludzi mogą dotykać problemy charakterystyczne dla tego wieku, jak:
- nieśmiałość,
- trudności w nawiązywaniu bliskich relacji,
- nerwice,
- fobie szkolne,
- depresje,
- zaburzenia odżywiania,
- zaburzenia zachowania,
- uzależnienia.
Mają one różne przyczyny i u każdego inną historię. Każdy człowiek w szczególny dla siebie sposób przeżywa ten okres w swoim życiu. Dla osób, które mają wątpliwości, czy skorzystanie z pomocy psychologa, psychoterapeuty pomogłoby w poradzeniu sobie z różnymi kłopotami, z którymi się zmaga, oferujemy konsultacje psychologiczne. Podczas wspólnej rozmowy z nastolatkiem staram się rozpoznać, na czym polegają jego trudności i z jakiej pomocy mógłby on skorzystać.
Młody człowieku zapraszam Cię na konsultacje, jeśli masz wątpliwości czy potrzebne jest Tobie wsparcie w tym trudnym dla Ciebie czasie. Zapraszam również Was rodzice z Waszym dorastającym synem, córką, jeśli niepokoi Was zachowanie Waszego dziecka. Oferuję młodzieży psychoterapię indywidualną i wsparcie. Na początku odbywa się konsultacja psychologiczna oraz diagnoza.
Na pierwszą konsultację osoby od 12 do 18 roku życia zapraszamy z rodzicami, lub jednym z rodziców. Drugie spotkanie polega na zebraniu ważnych informacji od rodzica i omówienie przebiegu pomocy jego dziecku. Kolejne spotkania odbywają się już z nastolatkiem bez obecności rodziców i służą bliższemu poznaniu młodego człowieka, ważnych dla niego spraw, historii jego życia oraz ustaleniu zasad współpracy w przypadku rozpoczęcia psychoterapii. Terapia objęta jest tajemnicą zawodową, a terapeuta stosuje się do zasad etyki zawodu psychologa zgodnie z ustawą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Sesje terapeutyczne odbywają się raz w tygodniu i trwają 50 minut.