" /> Jak zwiększyć intymność w związku? | Centrum Rozwoju Osobowości INNER HOME

Intymność w związku

Intymność, zwana też bliskością, wchodzi w skład trzech nierozerwalnych składników miłości wymienianych przez Roberta Sternberga. Wraz z namiętnością i zaangażowaniem stanowi fundament szczęśliwego, długotrwałego związku. W porównaniu do namiętności, intymność pojawia się w późniejszym czasie związku, gdy między partnerami wytwarza się pewnego rodzaju nadzwyczajna więź, oparta na uczuciach, bliskości i czułości. Intymność, jest często kojarzona ze sferą seksualną, jednakże nie seks, a bliskość jest kluczowym aspektem. Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje intymności: emocjonalną, fizyczną, intelektualną oraz reakcyjną. Podstawowe cechy jakimi powinni darzyć się osoby będące w związku to z całą pewnością szacunek, zaufanie, akceptacja i zrozumienie.

Sfery intymności

Aby dbać o swoją relację i zwiększać intymność w związku, warto zadbać o wszystkie sfery intymności. Podstawowym elementem zwiększania intymności w związku jest po prostu obecność drugiej osoby, może być to wspólna praca nauka, a nawet oglądanie serialu w ciszy. Trzymanie się za rękę podczas wieczornego spaceru czy całus na powitanie lub pożegnanie – tak niewielkie gesty, które stają się swoistym nawykiem czy wręcz rytuałem stanowią niemalże fundament relacji. Warto zarówno na początku jak też na dalszym etapie relacji zadbać o te małe gesty, które w momentach, gdy będziecie mieli dla siebie mniej czasu, będą przypominały o tym, że macie siebie nawzajem i możecie na siebie liczyć w każdej chwili. Innym przykładem niewielkiego gestu, który ma wielkie znaczenie może być wysłanie wiadomości do ukochanej osoby – może być to emotikona, wspólne zdjęcie czy najprostsze ,,Miłego dnia”. Krótkie wiadomości, które zajmują kilka sekund sprawiają, że druga osoba o nas myśli i uśmiecha się do telefonu. Dodatkowym pomysłem mogą być drobne upominki bez okazji, może być to nawet ulubiony batonik czy pojedynczy kwiat, w zależności od tego co lubi wasza druga połówka. 

Innym ważnym aspektem jest np. wspólny sen lub leżenie obok siebie, przytulanie, nie musi być to tylko seks, lecz zwykła bliskość ciał, obecność, ciepło. Możecie także przygotować wspólnie pyszny posiłek, zagrać w jakąś grę, czy poukładać puzzle. Może być to także aktywny odpoczynek, taki jak wyjazd w góry czy nad jezioro, jazda na rowerze, wspólne wyjście na siłownię. Podczas aktywności fizycznej wytwarzają się endorfiny, zwane także hormonem szczęścia, które z pewnością podnoszą przy okazji poziom intymności każdego związku.

Ostatnim poruszanym elementem, ale zarówno jednym z najważniejszych i oczywistych, stanowiącym nieraz niezmiernie trudną sztukę jest komunikacja – od zwykłej wymiany zdań na co dzień, po opowiadanie jak nam minął dzień, historie z przeszłości, wspólne plany, marzenia, a także kłótnie, sprzeczki czy nieporozumienia. Warto przeznaczyć czas w ciągu każdego dnia na chociażby krótką rozmowę. Jest to o tyle ważne, że bez rozmowy nie znamy siebie nawzajem, nie wiemy co u nas słychać. Rozmowa sprawia, że jesteśmy bliżej siebie, pomaga uniknąć nieporozumień oraz rozwiązać konflikty.

Budowanie intymności

Intymność w związku jak możemy zauważyć jest dla jednych czymś normalnym i naturalnym, dla innych trudnym do zrozumienia lub niezwykłym. Jednak faktem jest, że każdy związek bez intymności jest z reguły spisany na straty. Warto więc poświęcić chociażby krótką chwilę każdego dnia i bardziej lub mniej świadomie przybliżyć się do siebie, porozmawiać i docenić obecność drugiej osoby.

Pracę nad zwiększeniem intymności można rozpocząć indywidualnie lub z pomocą seksuologa. Umożliwiają to konsultacje seksuologiczne dla par, które mogą być zrealizowane stacjonarnie lub online. Seksuolog wysłucha wszelkich wątpliwości i z pewnością pomoże dobrać odpowiednie rozwiązania.